Trailers / 2026 Covered Wagon 8.5×24 Tandem Axle Enclosed Trailer #109381
Unit details
16 inch OC floors and sidewalls 2-5/16 inch coupler Aluminum Siding 1×1.5 inch tubing walls and roof crossmembers Semi Screwless exterior 3/4 inch Stabledeck floors and 3/8 inch Stabledeck Walls 6 inch 11 ga double tube main frame 2ft v nose with 16 inch ATP stone guard 5200lb leaf spring drop axles (standard) Cobra lined rear hoop and tongue 48inch wide entry door Wide entry ramp Automatic Interior Light Thermacool ceiling liner
- Weight: 4000
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Interior Height: 7′
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Deck: 3/4″ Stabledeck
- Lighting: LED
- Tail: BEAVERTAIL
- Warranty: 3 YEARS
- Tires: 225/75R15
- Ramp Gate: RAMP REAR DOOR
- Jacks: 5K
- Payload: 5990
TJ's Trailers, Inc.
Cargo Trailer
$12,795Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 109381 |
| Trailer Type: | Cargo Trailer |
| Color: | BLACK BLACKOUT |
| Length x Width: | 24' 288" x 8' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 8' 102" |
Additional Information
| VIN: | 53FBE2427TF109381 |
| Stock Number: | 109381 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Covered Wagon |
| Model: | 8.5x24 Tandem Axle Enclosed Trailer |
| Warranty: | 3 years |