Trailers / 2026 Covered Wagon 8.5×18 Tandem Axle Enclosed Trailer #107278
Unit details
5200lb axles 16 inch OC floors and sidewalls 2-5/16 inch coupler Aluminum Siding 1×1.5 inch tubing walls and roof crossmembers Semi Screwless exterior 3/4 inch Stabledeck floors and 3/8 inch Stabledeck Walls 6 inch tube main frame 2ft v nose with 16 inch ATP stone guard Cobra lined rear hoop and tongue 48inch wide entry door Wide entry ramp Automatic Interior Light Thermacool ceiling liner
- Weight: 3570
- Coupler Type: BUMPERPULL
- Interior Height: 7′
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Deck: 3/4″ Stabledeck
- Lighting: LED
- Warranty: 3 YEARS
- Tires: 225/75R15
- Premium Features: Pull out man step ILO of recessed step
- Payload: 6420
TJ's Trailers, Inc.
Cargo Trailer
$8,995Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 107278 |
| Trailer Type: | Cargo Trailer |
| Color: | Silver |
| Length x Width: | 18' 216" x 0' 8" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 0' 8" |
Additional Information
| VIN: | 53FBE1829TF107278 |
| Stock Number: | 107278 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Covered Wagon |
| Model: | 8.5x18 Tandem Axle Enclosed Trailer |
| Warranty: | 3 years |