4900 Wendell Blvd.
Wendell, North Carolina 27591

(919) 899-7999
best_daniel
| VIN: | 53FBE1624TF110222 |
|---|---|
| Year: | 2026 |
| Make: | Covered Wagon |
| Model: | 8.5x16 Tandem Axle Enclosed Trailer |
| Length: | 16' or 192" |
| Width: | 8' or 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Condition: | New |
| Color: | WHITE POLYCORE |
| Location: | 7062 |
| Stock #: | 110222 |
16 inch OC floors and sidewalls 2-5/16 inch coupler Aluminum Siding Aluminum 1 piece roof 1x1.5 inch tubing walls and roof crossmembers Semi Screwless exterior 3/4 inch Stabledeck floors and 3/8 inch Stabledeck Walls 6 inch tube main frame 2ft v nose with 16 inch ATP stone guard Cobra lined rear hoop and tongue 48inch wide entry door Wide entry ramp Automatic Interior Light Thermacool ceiling liner