4900 Wendell Blvd.
Wendell, North Carolina 27591

(919) 899-7999
best_daniel
| VIN: | 53FBE1624TF110902 |
|---|---|
| Year: | 2026 |
| Make: | Covered Wagon |
| Model: | 7x16 Tandem Axle Enclosed Trailer |
| Length: | 16' or 192" |
| Width: | 7' or 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Condition: | New |
| Color: | DESERT TAN BLACKOUT |
| Location: | 7062 |
| Stock #: | 110902 |
6" main frame 16 inch OC crossmembers 2-5/16 inch coupler Aluminum Exterior 2k Tongue jack 1x1.5 inch tubing roof members Semi Screwless exterior Stabledeck 3/8 inch walls & 3/4 inch floors Automatic interior LED light 3/16 inch 4inch steel main tube 2ft v nose with 24 inch ATP stone guard 3500lb leaf spring drop axles ST205 15" radial tires Cobra lines rear hoop and tongue 48 inch wide entry side door 4 floor recessed d rings