4900 Wendell Blvd.
Wendell, North Carolina 27591

(919) 899-7999
best_daniel
| VIN: | 53FBN1620TF098618 |
|---|---|
| Year: | 2026 |
| Make: | Covered Wagon |
| Model: | 7x14 16k Tandem Axle Dump Trailer 2' SIDE WALLS |
| Length: | 14' or 168" |
| Width: | 7' or 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Condition: | New |
| Color: | GRAY |
| Location: | 7062 |
| Stock #: | 98618 |
Dual 8k Axles 42 degree dump angle 11 gauge 4x2 tube sidewall frame 14 gauge 4x2 tube uprights 6" Channel Frame 10 gauge metal floor 12 gauge metal sidewalls Rear Double Swing Doors 12 Volt Interstate deep cycle battery Lockable Pump and Battery Box 110 Volt battery charger 4 D Rings 6' Ramp Package DOT approved lighting system Spare tire and mount 12k Drop Leg Jack Tarp kit Approx Payload 9140lbs 17.5" wheels with 16 Ply Tires