4900 Wendell Blvd.
Wendell, North Carolina 27591

(919) 899-7999
best_daniel
| VIN: | 7FYBE1624TD039281 |
|---|---|
| Year: | 2026 |
| Make: | Anvil |
| Model: | 7x16 Tandem Axel Enclosed Trailer |
| Length: | 16' or 192" |
| Width: | 7' or 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Condition: | New |
| Color: | SILVER POLYCORE |
| Location: | 7062 |
| Stock #: | 039281 |
V Nose Standard Features: 15" Radial Tires 32" RV Style Side Door With Flush Lock V-Nose With Vertical ATP Trim 3500LB Spring Brake Axles with 4" Drop, EZ Lube Hubs 24" Stoneguard .024 Metal Exterior 2-5/16" Coupler Aluminum Fenders 3/4" Plywood Floor / Painted Underneath Premium 3/8" Plywood Sidewalls 1" x 1.5" Tubing Walls and Ceiling Insulated Ceiling 2000 LB Tongue Jack 2" x 4" Tubing Main Rails 12 V Dome Lights with Switch Sidewall Vents LED Lights Wall Crossmembers 16" On Center Floor Crossmembers 16" On Center Roof Crossmembers 24 On Center Semi- Screwless Metal Exterior 5 year warranty (see warranty disclosures for coverage)