Trailers / 2026 Anvil 6×12 Single Axle Enclosed Trailer #039660
Unit details
V Nose Standard Features: 15″ Radial Tires 32″ RV Style Side Door With Flush Lock V-Nose With Vertical ATP Trim 3500LB Axles Leaf springs with 4″ Drop EZ Lube Hubs 24″ Stoneguard .024 Metal Exterior 2″ Coupler Aluminum Fenders 3/4″ Plywood Floor / Painted Underneath Premium 3/8″ Plywood Sidewalls 1″ x 1.5″ Tubing Walls and Ceiling Insulated Ceiling 2000 LB Tongue Jack 2″ x 4″ Tubing Main Rails 12 V Dome Lights with Switch Sidewall Vents LED Lights Wall Crossmembers 16″ On Center Floor Crossmembers 16″ On Center Roof Crossmembers 24 On Center Semi- Screwless Metal Exterior 5 year warranty (see warranty disclosures for coverage)
- Weight: 1250
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Interior Height: 6’6″
- Coupler Descr: 2″
- Deck: 3/4″ Plywood
- Lighting: LED
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: RAMP REAR DOOR
- Jacks: 2K
- Premium Features: 4 recessed d rings in floor
- Payload: 1740
TJ's Trailers, Inc.
Cargo Trailer
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 039660 |
| Trailer Type: | Cargo Trailer |
| Color: | WHITE POLYCORE |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 2990 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| VIN: | 7FYBE1215TD039660 |
| Stock Number: | 039660 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Anvil |
| Model: | 6x12 Single Axle Enclosed Trailer |
| Warranty: | 5 years |