4900 Wendell Blvd.
Wendell, North Carolina 27591

(919) 899-7999
best_daniel
| VIN: | 1DGDP1626SM073788 |
|---|---|
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailer |
| Model: | 82X16 16K GVRW Gooseneck Dump Trailer 2' SIDEWALLS |
| Length: | 16' or 192" |
| Width: | 6' or 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Condition: | New |
| Color: | BLACK |
| Location: | 7062 |
| Stock #: | 73788 |
Fully Sealed Bumper w Flush Mount LED Lights Wireless Remote 1.5' X 3/8' Heavy Duty Tie Rail 3" x 6' x 1/4" Tubed Frame (39% Heavier Than 8" Ten Pound I-Beam) 6 Hole Adjustable Zinc Coated Cast Coupler EZ Steps On All Four Corners 12V Maintenance Charger/ 110 Hookup EZ Slam Latches On Rear Tailgate EZ Adjust Spread Gate 28" Deck Height 4 - 6k D-Rings 3 Way KTI Pump - 50% More Dumps - Power Up/Power Down/Gravity Down w Wireless Remote Double Broke Tear Drop Fender W Gussets For Maximum Strength and Durability 24" One Piece Sidewalls 7 ga floor