4900 Wendell Blvd.
Wendell, North Carolina 27591

(919) 899-7999
best_daniel
| VIN: | 1DGDV2526SM073450 |
|---|---|
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailer |
| Model: | 8.5x25 Bruteforce Gooseneck Equipment Trailer |
| Length: | 25' or 300" |
| Width: | 102' or 1224" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 20000 lbs |
| Condition: | New |
| Color: | Black |
| Location: | 7062 |
| Stock #: | 73450 |
16 inch On-center Stake Pockets w/ 3/8 inch Rub Rail Mud Flaps 8 ft Self Store Ramps Step To Deck Both Sides 2 inch Treated Yellow Pine Floor Floor Double Screwed every 4 Feet Leaf Springs w/ Equalizers & Cambered Axles Spare Tire & Wheel w/ Holder Mounted on Neck Rear Receiver Hitch Molded 7-way RV-Type Plug BreakAway Switch with Battery Wiring Ran Through Conduit w/ Grommets DOT Safety Tape LED Lights w/ Midway Turn Signal Dual 12K Jacks w/ Adjustable Drop Legs 36 inch Removable Safety Chains w Weather Hangers Deburred and Hand Prepped before Painting Phosphate Washed before Painting Finish is a 2 Component Epoxy Primer and 2 Component Polyurethane Paint 10 ft Torque Tube 3 Inch Channel Crossmembers on 16 Inch Caters