4900 Wendell Blvd.
Wendell, North Carolina 27591

(919) 899-7999
best_daniel
| VIN: | 1DGDV2226SM072027 |
|---|---|
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailer |
| Model: | 8.5x22 Bruteforce Deckover Equipment Trailer |
| Length: | 22' or 264" |
| Width: | 8' or 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 22500 lbs |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Condition: | New |
| Color: | Black |
| Location: | 7062 |
| Stock #: | 72027 |
20k GVRW 16' On-center Stake Pockets w/ 3/8' Rub Rail Lockable Chain Box in Gooseneck w/ Lid Mud Flaps Step To Deck Both Sides 2" Treated Yellow Pine Floor Floor Double Screwed every 4 Feet Leaf Springs w/ Equalizers & Cambered Axles Spare Tire & Wheel w/ Holder Mounted on Neck Rear Receiver Hitch Molded 7-way RV-Type Plug Break-Away Switch with Battery Wiring Ran Through Conduit w/ Grommets DOT Safety Tape LED Lights w/ Midway Turn Signal Dual 12K Jacks w/ Adjustable Drop Legs 36" Removable Safety Chains w Weather Hangers Deburred and Hand Prepped before Painting Phosphate Washed before Painting Finish is a 2 Component Epoxy Primer & 2 Component Polyurethane Paint 3' Channel Crossmembers on 16' Caters