4900 Wendell Blvd.
Wendell, North Carolina 27591

(919) 899-7999
best_daniel
| VIN: | 53FBE081XSF101912 |
|---|---|
| Year: | 2025 |
| Make: | Covered Wagon |
| Model: | 5x8 Single Axle Enclosed Trailer |
| Length: | 8' or 96" |
| Width: | 5' or 60" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 2990 lbs |
| Condition: | New |
| Color: | Silver |
| Location: | 7062 |
| Stock #: | 101912 |
24" OC Crossmembers Aluminum exterior 2k Jack 1x1 1/2" tubing on roof members Semi Screweless exterior 5 foot interior height (standard) 3/4 inch Stabledeck floors 3/8 inch Stabledeck walls 11 ga/ 3 inch steel main frame 1 piece roof 2ft v nose with 16inch ATP stoneguard 2990lb leaf spring drop axle ST205 15 inch radial tires Steel wheels (standard) 4 way flat plug Cobra lined rear hoop and tongue Automatic interior LED overhead light Thermacool ceiling liner